Header Ads

Dual Boot Linux ve Salt Okunur Hatası


Merhaba CyberGuilty Okurları;

Bugün sizlere dual boot linux kullananlar için bir zulüm olan salt okunur hatasını nasıl çözeceğiniz hakkında konuşacağım.
  • Salt Ready Error Nedir ? 

    Dual boot linux yüklü sistemlerde windows sistemi kapatıp linux sistemi başlattıktan sonra sürücülerimizin salt okuma moduna geçmesi durumudur. Salt okunabilir bir bellekte sadece okuma işlemi yapabiliriz. Sürücü içindeki dosyaları görebiliriz fakat silmemiz geren veya taşımamız gereken bir dosya olması durumunda birşey yapamayız. Çünkü, sürücümüz salt okunur moda geçmiştir. Bunun normalde tek çözümü var, diskinizi biçimlendirmeniz gerek. Eğer benim gibi Terabyte'lerce dosya taşıyorsanız bu imkansız çünkü o kadar dosyayı nereye yedekleyeceksiniz ve tekrar olma ihtimali çok yüksek. Forumlarda gezdim ama aradığım sonucu bulamadım kimse bu yöntem hakkında birşeyler yazmamış. Farklı farklı linux komutları ve farklı farklı insanlarla irtibata geçtim ve yine de istediğim sonuca varamadım.
    Başka linux dağıtımlarını live olarak kullandım ve yine aynı sorunu gördüm anladığıma göre dosya sisteminden dolayı bu hatayla karşılaşıyoruz. Dosya sistemi dedim diye gidip ext falan yapmayın sakın bu sefer sadece linux sistemlerde diskinizi kullanabilirsiniz. NTFS bir diskte denedim ve inanmayacaksınız bu işin çaresi windows'da.
    Windows sistemi kapatırken kitlenen sürücümüze hata ayıkla yapıyoruz ve hata bitiyor.


Bu makale "CyberGuilty" okurları için "RichWarrior" tarafından yazılmıştır. Lütfen alıntı olduğunu belirtiniz !
CyberGuilty INC. Blogger tarafından desteklenmektedir.