Header Ads

Kriptoloji Nedir ?

Merhaba CyberGuilty Okurları;

Bugün makalemizde "kriptoloji" konusunu ele alacağım.
  • Kriptoloji
Kriptoloji isminin, kökü Yunanca Kryptos logos ismine dayanmaktadır. Kriptoloji şifreleme bilimidir. Bilişim dünyasında pek çok yede kriptolar kullanılmaktadır. Kriptoloji biliminin alt dalı olan kriptografia, Türkçe anlamıyla şifre yazılımı günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır. İlk olarak bu bilim tıpkı ilk bilgisayarların askeri alanda kullanılması gibi bu bilim dalı da askeri alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Kriptoloji daha sonra pek çok alana yayılmıştır. Günümüzde kullanılan en bilindik alanlar ise e-ticaret ve online bankacılık da kullanılmaktadır. Kriptoloji tarihine bakarsak ilk olarak Sezar'ın kullandığı şifreleme tekniği olarak bilinmektedir.

  • Nasıl Çalışır?
Kriptoloji, şifre biliminin çalışma mantığı matematiksel fonksiyonlara dayanmaktadır. Şifre bilimi kullandığı  algoritma olarak matematiksel fonksiyonlarla birleşmektedir. Şifrelemek istediğimiz zaman, bu işlem kriptoloji olmaktadır. Kriptoloji algoritma olarak kurulduğu için bu şifrenin çözümünü algoritmayı kuran kişi bilebilir. Eğer bu şifreyi algoritmayı kuran kişiden başkası çözebiliyor ise, bilgi tam anlamıyla kriptolanmamış anlamına gelmektedir. Şifreleme biliminde farklı olarak şifreleme algoritmaları da bulunmaktadır.
Bunlar şu şekildedir:
  1. Simetrik Anahtar Algoritmaları
  2. Asimetrik Anahtar Algoritmaları
  • Simetrik Anahtar Algoritmaları
Simetrik anahtar algoritmalarında şifreleme ve şifre çözümü için aynı anahtarlama işleminin yapılmasıdır. Simetrik anahtar algoritmaları, kriptoloji alanında yeni olan bir kişi için ideal bir algoritma türüdür. Simetrik anahtar algoritmaları basit ve kullanışlıdır.

Simetrik anahtar algoritmalarının kötü yanı ise; en başta bahsedildiği gibi şifreleme ve şifre çözümü için aynı anahtarlama işleminin yapılmasıdır.Bu cümleyi genişletecek olursak; şifreleme yapılıyor ve yapılan şifrelemenin çözümü ile şifreleme aynı anahtar içerisinde bulunuyor. Herhangi bir nedenle bir kısım çözüldüğü zaman, diğer kısımda aynı anahtarlamanın içerisinde olduğu için çözülecektir.

  • Asimetrik Anahtar Algoritma
Asimetrik anahtar algoritmalarının kullanım şekli bir verinin paylaşıldığı zaman bu verinin, veriyi gönderen ve hedef arasında gerçekleşmesidir. Asimetrik anahtar algoritma türünde bir veri gönderildiği zaman hedefe ulaşmadan şifre çözümlemesi yapılamaz. Asimetrik anahtar algoritmalarının çalışma şekli, simetrik anahtar algoritmalarında olduğu gibi anahtaralama işlemi ile çalışmaktadır.

  • Açık Anahtarlı Kriptografi
 Açık anahtarlı kriptografi, şifre bilimi tarihinde önemli bir yere sahiptir. İlk oluşturulan kriptolardan bu yana kriptoların oluşturulma biçimleri permutasyon ve sübstitüsyon yapılarıyla oluşturulmalarıdır. Kriptoloji alanında hızlı bir gelişme görülmekteydi. Bu gelişme rotor makinelerinin geliştirilmesiyle kriptoloji tarihi büyük bir gelişme sağlamış oldu. Geliştirilen bu rotor makineleri, bilgilerin güvenli bir şekilde şifrelenmesini sağlıyordu. Bu şifreleme bu makinelerin karmaşık olarak kripto sistemlerini kullanmasıydı. İlk olarak askeri alanda kullanılan kriptoloji daha sonra bilgisayarlarla yayılmaya başlandı. Bilgisayarlarla yayılan kriptoloji rotor makinelerinden daha fazla bir karmaşık yapı oluşturmaya başladılar.

Ünlü bilgisayar markası olan IBM, bu sistemlerin gelişmesi ile DES'i oluşturmuştur.DES'in oluşturulması ile birlikte kriptoloma biçimleri üst seviyeye gelmiş oldu. DES'i ilk olarak askeri alanda test etmişlerdir. Askeri alanda test işleminden sonra bilgisayarlarla yayılmaya başlamıştır. DES kelimesinin açılımı Data Encryption Standart'dır. Rotor makineleri ve DES kriptoloji biliminin temel yapıları olan permutasyon ve sübstitüsyon tekniklerini kullanmaktadır. Açık anahtarlı şifreleme teknikleri simetrik ve asimetrik anahtar algoritmalarına göre daha güvenli bir tehlikedir.


Official Twitter Accounts
CyberGuilty INC. Blogger tarafından desteklenmektedir.