Header Ads

Kali Linux 2017.1 Yayımlandı !

Merhaba CyberGuilty Okurları;

Bugün nedeni bilinmeyen bir sebeple "Kali Linux" web sayfasına girdim. 2 gün önce "Kali Linux 2017.1" yayımlandığını duydum. Kali Linux kullanıcıları 2016.1 sürümünden itibaren zorluklar yaşıyordu. Kasma sorunları, stabil sorunları, sürücüler, güncel yazılımlar gibi ve 2016.2 sürümü ile birazcık nefes almıştık. Şimdi Kali Linux 2017.1 sürümü çıktı ve açıkcası ben 2016.2 kullanıcısı olarak aynı depo üzerinden upgrade etmeyi tercih ettim. Şu makalemi yazarken hala sistem güncellemem sürüyor. 2016 sürümü kullanan bir kişi sistemi güncellemesi aşağıdaki kodlar ile çok kolay.
# Depolarımız

deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib
# deb-src http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib

deb http://http.kali.org/kali kali-dev main contrib non-free
deb http://http.kali.org/kali kali-dev main/debian-installer
deb-src http://http.kali.org/kali kali-dev main contrib non-free

# Komutlarımız
apt-get update && apt-get upgrade && apt-get dist-upgrade && reboot

2016 sürümü dışında çoğu kullanıcı en kararlı sürüm olarak tabir edilen 2.0 versiyonu kullanıyordu. Heves edip 2017 denemek isteyenler mecburen sistemlerine sıfır kurulum yapacaklar veya sistemlerinde live olarak kullanacaklar fakat live kullanırım diye düşünen kişiler usb bellekten tam performans alamayacaklarını söylemek istiyorum.

Şimdi gelelim "Offensive Security" tarafından gelen resmi açıklamaya ...

Sonunda, burada! Kalitemizin heyecan verici güncelleme ve özelliklerini zenginleştiren Kali Linux 2017.1 sürümü kullanıma sunulduğunu bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Tüm yeni sürümlerde olduğu gibi, güncellenmiş paketlerin ortak paydası, daha güncel ve daha iyi donanım desteği sağlayan güncellenmiş bir çekirdeğin yanı sıra güncellenmiş çeşitli araçlar da var; ancak bu sürümde bir miktar daha fazla sürpriz var.

Bir süre sonra, RTL8812AU kablosuz yonga setleri için sürücülerin eklenmesini isteyen bir özellik isteği aldık. Bu sürücüler standart Linux çekirdeğinin bir parçası değildir ve enjeksiyona izin verecek şekilde değiştirilmiştir. Bu neden önemli? Bu yonga seti 802.11 AC'yi destekliyor ve enjeksiyonla ilgili kablosuz saldırıları bu standarda getiren ilk sürücülerden biri haline getiriyor ve ALFA AWUS036ACH kablosuz kartları üreten şirketler gibi bu kartın en çok arzulanan bir cephanelik olmasını bekliyoruz.

Özel grafik sürücüleri kurmak Kali'de daima hayal kırıklığı kaynağı olmuştur. Neyse ki, paketlemelerdeki gelişmeler bu işlemi kesintisiz hale getirdi; kullanıcılarımıza GPU kırma işlemi ile aerodinamik bir deneyim kazandırdı. Desteklenen donanımla birlikte, Hashcat ve Pyrit gibi araçlar, Kali içindeki NVIDIA GPU'larından tam olarak faydalanabilir. Bu yeni özellik hakkında daha fazla bilgi için ilgili blog yazısı ve güncellenmiş resmi belgeleri inceleyin.

Bulut tabanlı örneklerin şifre kırılması için gittikçe artan bir popülaritesi nedeniyle, çabalarımızı Kali yaklaşımını düzene sokmaya karar verdik. Amazon'un AWS P2 Serisi ve Microsoft'un Azure NC Serisi'nin geçişli GPU desteğine izin verdiklerini fark ettik; bu nedenle, CUDA GPU'yu kutudan çıkarmaya destekleyen Kali'ye karşılık gelen AWS ve Azure görüntüleri yaptık. Daha fazla bilgi için bir kaç hafta önce yayımladığımız CUDA GPU'lardaki Cloud'da Cracking'i inceleyebilirsiniz.

Kali'de en eksik araç kategorilerinden biri (hem de açık kaynak arena geniş) tam teşekküllü bir güvenlik açığı tarayıcısıdır. Son zamanlarda OpenVAS 9'u (çok sayıda bağımlılık ile birlikte) paketledik ve mutlaka bize göre OpenVAS projesinin önemli ölçüde olgunlaştığını söyleyebiliriz.

Kali Linux Certified Professional programı ile ilgili son duyurumuzu takiben sizler için, programda yerinde olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz. Kali Linux Revealed kitabı Temmuz ayının başında piyasaya çıkacak ve bundan kısa bir süre sonra ücretsiz çevrimiçi sürüm kullanıma açılacak. Hem kitaba hem de çevrimiçi kurumuza heyecan duyuyoruz ve endişeyle bu sürümü bekliyoruz - projemiz büyümeye ve olgunlaşmaya devam ettiği için bizim için gerçek bir dönüm noktası olduğuna işaret ediyor. Kitabın ve çevrimiçi dersin yayınlanmasıyla ilgili güncel tutmak için bizi Twitter'da takip ettiğinizden emin olun.

Bu yıl, ilk resmi Kali Linux eğitimimizi Las Vegas, 2017'deki Black Hat konferansında başlatacak kadar şanslıyız. Bu derinlemesine dört günlük ders, Kali Linux platformunun kendisi üzerinde yoğunlaşacak Penetrasyon test teknikleri) ve Kali'nin kullanımından maksimum düzeyde yararlanmanızı anlamanıza yardımcı olur. Mati Aharoni ve Johnny Long tarafından teslim edilen bu dört günlük sınıfta Kali Linux ninja olmayı öğreneceksiniz. Ayrıca bu yıl başka bir Dojo etkinliği gerçekleştireceğiz - daha sonraki bir tarihte bununla ilgili daha ayrıntılı bilgi.


CyberGuilty INC. Blogger tarafından desteklenmektedir.