Header Ads

HTTP Nedir ?

Merhaba CyberGuilty Okurları;

Uzun zamandır yoğunluklarımdan dolayı makaleler gecikti fakat yakın tarihte makaleler tam hızıyla devam edecek.
Şimdi "HTTP" protokolü hakkında bilgi vermeye başlayalım.
  • HTTP

    İnternette web sitelere giriş yaparken http kelimesini yazmaktayız. Çoğu zaman otomatik olarak eklenir veya kendimiz ekleriz. Peki, http kavramı ne bunu anlatalım.
    Http kavramının açılımı "Hyper Text Transfer Protocol"'dur. Bu açılımın türkçe anlamı ise; "hiper metin transfer protokolü"'dür. Http; ilgili sunucudan gönderilen ve bu gönderilen veriyi internette tüm kullanıcıların görüntülenmesini sağlayan bir iletişim kuralıdır. Bu kurala aynı zamanda uygulama seviyesinde iletişim kuralı da diyebiliriz. Bu protokolün çalışması için iki unsur gerekmektedir. Bu unsurlar sunucu ve kullanıcıdır. Bu iki unsur olduğu zaman protokol çalışmaktadır.
    Bu protokol 1990 yılından beri kullanılmaktadır. Http protokolünün ilk sürümü HTTP/0.9'dur. Protokolün ilk sürümünden verim alınmayınca HTTP/1 sürümü için çalışmalara başlandı. Bu sürümün geliştirilme aşaması bittikten ve yayınlandıktan sonra önceki sürüme göre daha iyi olduğu açıklanmıştı. Protokolün 1.0 sürümünde istemci semantiği, meta bilgileri ve MIME bilgileri taşıyan mesajların olması özelliği ile bir gün bu protokolün daha iyi yerlere geleceğini göstermiştir. Bu sürümde güvenlik üst düzey olmadığı için sürüm çalışmalarına başlandı. 0.9 sürümüden 1.0 sürümüne geçiş kolayca yapılmış ve geliştirme süreci gelecek olan sürüme göre çabuk tamamlanmış ve yayına girmişti. Gelecek olan yeni sürümün geliştirilmesi zaman almaktaydı. Güvenliğin üst düzeye çıkartılması için geçmiş zamanın tüm bilgilerini ve çabaları kullanılmaktaydı. Bu sürümün geliştirilmesi aşaması tamamlandıktan sonra, test aşamalarının tamamlanması da önceki sürüme göre zaman aldı. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra protokolün HTTP/.1. sürümü duyurulmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu sürüm önceki sürüme göre çok daha güvenlikli ve kapasitesi oldukça yüksek bir sürümdür.  • Official Twitter Accounts
CyberGuilty INC. Blogger tarafından desteklenmektedir.