Header Ads

Bleacbit Nedir ? Kullanmak Gerekir Mi ?

Merhaba CyberGuilty Okurları;

Bugün sizlere "Bleacbit" yazılımı hakkında bilgi vereceğim.
Bleacbit windows bir işletim sisteminde kurulan "CCleaner" yazılımı gibi çalışmakta. Sistemdeki "APT,Bash,Derin Tarama, Epiphany, Evolution, Firefox, Flash, Gnome, KDE, Konqueror, Küçük Resimler, Libre Office, Sistem ve bazı yazılım önbellekleri "  temizleme amacı ile kullanıyoruz.
Şimdi herkes üst düzey sistemler kullanmıyor (Biz Hariç :D). Sistemlerde kasılmalar, takılmalar ve Kali Linux gibi sistemlerde güncelleme sonraları sistemlerde oluşan hatalardan dolayı Linux kullanmak yeri geliyor eziyet oluyor.
Eğer sizde benim gibi sıfırdan Linux kurmaya üşenen ve sistem açılamayacak hale gelene kadar kullanan birisiyseniz tam sizin için kodlanmış bir program.
Özellikle ben kali linux 2.0 versiyonundan 2016.1 ve 2016.2 sürümlerine upgrade yapmış birisi olaraktan çok stabil çalışmamasından şikayet ediyordum ve her seferinde sıfır kurulum için üşeniyordum.
İlk linux kullandığım zamanlarda ("Mint Kullanıyordum, Kali Linux Doğuştan Gelmedi") mağazada bleachbit görmüştüm. Nedenini bilmediğim bir şekilde bu program aklımda kalmış ve kali linux depolarında ekli olduğu için kurulumunu yapayım dedim ve sistemime "BleachBit" kurulumunu yaptım.
Kurulumu zor değil paket adını apt servisi ile "BleachBit" olarak aratınca zaten karşınıza çıkan bir program.
apt-get install bleachbit
şeklinde kurulum yapılmakta. Çoğu kişi Kali Linux gibi sistemlerden kopamayıp sistemlerinde stabil olmamasından şikayet edip sürekli yeni arayüz ve yeni eklentiler ile sistemi harap edenler için tavsiye edeceğim ilk uygulama zaten kali linux kullanıyorsan paket ismi fazla bilmezsin debian sayfasına girip araştırmak zorunda kalırsın. Çünkü kali linux sisteminin bir mağazası yok ve yeni "Yazılımlar" programı ise hiç stabil değil . Bu sebepten dolayı diğer işletim sistemlerinin mağazalarına arada göz atıp programları denemeniz . Size şöyle bir uyarı daha yapmak istiyorum. Bleachbit gibi yazılımları hergün kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Güncelleme sonraları ve haftalık olarak yapmanız sisteminizi uzun ömürlü yapacaktır.
Bu arada az önce sizleri ezmiş bulundum üst düzey sistem kullanmıyorsanız gibisinden fakat üst düzeyden kastım fazla ram ve skylake bir işlemci fakat işletim sistemi stabil olmadığı için her sistemde kasma yapması normal.
Şimdi bize soracaklar sistemimizi şimdi şuraya yazalım ufaktan :D
64 GB Kingston HyperX Blue 8x8 1666 MHZ Ram
Intel Core i7 3820k 4.9 GHZ HT
Nvidia GTX 960  4 GB Graphic Card
Asus x79 Deluxe Motherboard 
High Power 750 W 80+ PSU
böyle ufaktan bir sistemimiz var hem sunucu hem günlük kullanım her işi yapıyor diyelim ve makaleyi burada sonlandıralım.


CyberGuilty INC. Blogger tarafından desteklenmektedir.