Header Ads

ODTÜ Linux Eğtimi Seti


Linux , genellikle halk arasında oyun açamayan virüs olmayan ıvır zıvır dandik bir işletim sistemi olarak tanıtılmaktadır . Linux , gayet şık seri ve hızlı arayüzleri sayesinde bizim için genellikle 1 numaralı seçim olmaktadır . Linux işletim sistemini genellikle düşük güçlü bir sistemden daha çok verim almak için , tek tuş ile program kurmak gibi nice kolaylıklar için tercih etmekteyiz. 
  • Bir Hacker Neden Linux Kullanılır ?
  1.  Bir hacker linux kullanmasının en büyük sebepleri arasında ilk önce kurulum olayı baş göstermekte , windows kullanırken sistemi ilk kurduğunuz zaman office,driver,media player gibi ıvır zıvır yazılım yüklemek gerekir . Linuxta ise format esnasında internet bağlantısı varsa hızlı bir şekilde office,driver ve 3.parti yazılımları hemen kullanımı sunulmuş bir biçimde gelir .
  2. Şimdi çoğu hacker bir web sayfasını eliyle manuel olarak hackler fakat bu çok zor ve yeri geldiği zaman ise çok sıkıcı olabilir . Bir Hacker ise aynı işlemleri yaparak vakit kaybetmek istemez ve zaman onun için önemlidir . Bir hacker , " Haticeye değil , Neticeye bakar " bu sebepten dolayı bir hacker herhangi bir linux dağıtımına perl dili yükleyerek işleme başlar (Çoğu Linux'ta Perl Yüklü Gelir ). Perl yüklü olduğu için github tarafından güvenlik şirketlerinin kullandığı yazılımları indirir ve hem yer kaplamak hemde windows gibi bir ton yazılım kurmak gerekmez hatta bazı linuxlar otomatik olarak sana pentest yazılımları ile gelir .
  3. 2. Madde söylediğim gibi bir hacker zaman kaybetmek istemez . Ne kadar usta olursanız olun ve windows kullanıyorsanız bir usta sayılmazsınız. Ne kadar iyi bir windows kullanıyorsanız bile genellikle 6-12 Ay arasında 1 format atmanız gerekmekte. Çünkü girdiğiniz web sayfalarından , reklamlardan virüs bulaşmakta . Linux'ta ise reklamlar o kadar sık açılmaz ve açılsa bile virüs bulaşmaz.
  4. Windows çok kötü ve hiç hoş olmayan bir arayüze sahip fakat linux " Gnome,xfce,kde" gibi bir sürü arayüz seçeneğine sahip ve bu sayede keyfine sistem gücüne göre arayüz kurabilirsin.
  5. Linux'ta arkaplanda çoklu işlem yapabilirsiniz ve bunları birbirine karıştırmadan seri bir şekilde işlem yapabilirsiniz fakat bu windows'ta mümkün değil ! 
Şimdi size Linux kullanmanız için 5 adet sebep söyledim ve bence bu kadar yeter. Şimdi siz linux'ta zorlanacağınızı düşünüyorsunuz fakat hiç zorlanmayacaksınız.
Hatta yaklaşık 3 hafta içinde sizin için windows'tan kolay vazgeçilmez bir sistem haline gelicektir .

ODTÜ-Linux-Eğitim Seti PDF İndirCyberGuilty INC. Blogger tarafından desteklenmektedir.